Szeretett városunkat, Székesfehérvárt 2010. óta tartja fogságban a FIDESZ.
Úgy gondoljuk, hogy mára már a további fejlődést akadályozza, hogy tizennégy év óta városunkban ugyanaz a vezetés van.
Ahhoz, hogy a város fejlődése, fejlesztése új lendületet kapjon, ahhoz, hogy Székesfehérvár városa még élhetőbb legyen, ahhoz, hogy az itt élők egyre boldogabbak legyenek, változásra van szükség. Mi nem azt mondjuk, hogy minden más lesz, ha megkapjuk a székesfehérváriak bizalmát.
Mi azt mondjuk, hogy másként és jobban szeretnénk a várost vezetni, irányítani az itt élők bevonásával, segítségével, véleményének meghallgatásával, kritikájának megfontolásával.
Nem vetünk el csak azért egy ötletet, elképzelést, javaslatot, mert azt nem tőlünk származott.
Vállaljuk, hogy a polgármester és a képviselők minden jelentős országos és helyi ügyben hallatják hangjukat, kiállnak és elmondják véleményüket, nem kell várnunk felsőbb engedélyre, utasításra.
Így nem fordulhat elő, hogy egy olyan súlyos ügyben, mint a februárban kirobbant kegyelmi-ügyben, a mai napig nem hallottuk a FIDESZ-képviselők kiállását, véleményét
Vállaljuk, hogy – ha az országos közmédiában ez jelenleg elképzelhetetlen is – a helyi médiát nem saját szócsövünként használjuk, nemcsak a jó hírekről számolunk be.
A város költségvetésében más súlypontokra helyezzük a hangsúlyt. Erősítjük a város szociális, társadalmi szerepvállalását. Kiemelten foglalkozunk a székesfehérvári gyermekekkel, hogy minél jobb gyerekkoruk legyen. Nagyobb gondot fordítunk az elesettek, a hátrányos helyzetben élők támogatására. Lehetőségeink szerint támogatjuk az időseket.
A jelenleg regnáló polgármester úr online közmeghallgatásán, fogadóóráin a kérdések döntő része a közlekedéssel, a járhatatlan utak, járdák állapotával kapcsolatos. A válaszokban pedig visszatérő elem a pénzhiány, az uniós források hiánya, a „keressük a pályázati lehetőségeket”.
Mi nem ígérjük meg az Auchan- és az Új Csóri úti körforgalmak átépítését, mert tudjuk, hogy ez kizárólag a kormány szándékán múlik. Tudjuk, hogy jelenleg is újabb és újabb ígéretek hangzanak el ezekkel a beruházásokkal kapcsolatosan. Ennyit ér Székesfehérvár az Orbán-kormánynak, ennyire nem számítanak a székesfehérváriak. Ennyire nem számít, hogy Székesfehérvárt FIDESZes polgármester vezeti. Ennyire nem számít, hogy Székesfehérvár 2024. évben több, mint 8 milliárd forint szolidaritási hozzájárulást fizet be a költségvetésbe. Ebből legalább az egyik beruházás teljesíthető lenne.
Az átlátható működés biztosítása érdekében nyilvánossá tesszük a polgármester és a képviselők vagyonnyilatkozatát. Biztosítjuk a közgyűlési videók visszanézését, mivel azt élőben nagyon sokan a munkájuk miatt nem tudják megnézni. Vállaljuk, hogy nemcsak a jogszabályban előírt kötelező mértékben tartjuk a kapcsolatot a székesfehérváriakkal. Online probléma, panasz bejelentő felületet indítunk. Olyan hivatalt szeretnénk, ahol a hivatal partnere az ügyfélnek, segítőkész, udvarias, együttműködő.
A Székesfehérvár- és a nemzeti tudat erősítése érdekében minden lakossági épület számára ingyenesen biztosítunk székesfehérvári és nemzeti lobogót. A város épületein, az utcákon mi is elhelyezzük a megemlékezés zászlóit.
A történelmi fővároshoz méltó Nemzeti Emlékhelyet alakítunk ki, amely kellő tisztelettel emlékezik meg elődeinkről és ad számukra végső nyughelyet. Mindent megteszünk, hogy Székesfehérváron kerüljön végleges helyre a Szent Korona.
Új alapokra helyezzük a testvérvárosi kapcsolatokat. Kiemelten figyelünk a határon átívelő magyar-magyar kapcsolatokra. Előtérbe helyezzük a közös pályázatokat, projekteket. A testvárosok jó megoldásait átültetjük a székesfehérvári mindennapokba.
Gyerekbarát várostérképet készítünk és a gyereknek megfelelő magasságban helyezzük ki, amely jól érthető a gyermekek számára, mutatja a gyerekbarát helyeket, játszótereket, iskolákat, más fontos gyerekintézményeket. A térképen megmutatjuk a történelmi jelképeket, ezzel is erősítve Székesfehérvárhoz való kötődésüket.
Ahhoz, hogy gyermekeink nagyobb biztonságban legyenek, szükséges egy stratégia kidolgozása. A stratégiában meg kell határozni, hogy a gyermekek kitől és hogyan kérhetnek segítséget, az önkormányzat ehhez milyen módon tud hozzájárulni. Támogatói hálózatot építünk ki, hogy az iskolák, óvodák ne maradjanak magukra ezzel a nem könnyű feladattal.
Kerékpáros parkot alakítunk ki a gyermekek számára, amely fejleszti a gyerekek mozgáskészségét és megalapozza a közlekedési ismereteket. Útburkolati jelek, felfestések mutatják a helyes irányt és a feladat megoldását.
Növeljük a szociális bérlakások számát.
A városi játszótereken fedett dobozban játékokat és kis szerszámokat helyezünk el. Amíg a gyerek játszik, addig a szülő a kis szerszámokkal fel tudja lazítani a homokozóban lévő homokot.
Az ellenzéki frakció öt évvel ezelőtti programja tartalmazta a meddőségi központ kialakítását és a térítésmentesen használható Egészségügyi Diagnosztikai Központ megépítését. Mi ezt a programelemet teljes egészében magunkénak érezzük, kiegészítve azzal, hogy támogatjuk az állam által nem támogatott meddőségi szűrővizsgálatokat is.
Jelentős probléma, hogy kevés illemhely van Székesfehérváron, ezek számát mindenképpen növeljük és családi WC beállításával, típusát is bővítjük.
Az otthonápolók áldozatos munkáját nemcsak az otthonápolási díj emelésével ismerjük el, hanem a gyógyszerek megvásárlásához is támogatást biztosítunk. Amennyiben igénylik, az otthonápolókat havi két napon tehermentesítjük, gondozók biztosításával.
Jelentősen megemeljük a tömegsportra szánt pénzügyi keretet, amellyel elérhető, hogy az itt élők egészségesebbek legyenek, hogy szabadidejükben hódolhassanak hobbijaiknak.
Vállaljuk az építményadó fokozatos kivezetését a ciklus végéig. Támogatjuk, hogy minél több helyi vállalkozó vegyen részt a helyi önkormányzati fejlesztési munkák megvalósításában. Vállaljuk, hogy az önkormányzati beruházásoknál, a helyi adófizetők befizetéséből megvalósuló fejlesztéseknél a nyertest nyilvános pályáztatás, licitálás útján hirdetjük meg. A munkák elvégzéséhez megfelelő pénzügyi garanciát kérünk.
Növeljük a város zöldterületét, még több fát kell ültetünk. Minden kipusztult, kivágott fát a lehető legrövidebb időn belül pótolni kell. A város adottságai lehetővé teszik a bioenergia hasznosítását, ezért szükséges egy biomassza-erőmű építése, ehhez minden pénzügyi segítséget igénybe veszünk.
Megszüntetjük a zöldhulladék matricás rendszert. Minden korlátozás nélkül elszállítjuk azt a biomassza-erőmű megépítése előtt is.
A nyári melegekben különösen fontos a buszmegállókban a komfortérzés növelése. Ezért a buszmegállókat futónövényekkel borítjuk be, öntözésükről automata rendszerrel és az esővíz hasznosításával gondoskodunk.
Kiemelt célunk a belvárosi betontenger felszámolása, zöldterületek kialakítása. Az átmeneti időszakban a hőség ellen napvitorlával védekezünk.
További kutyafuttatók kialakítását tervezzük úgy, hogy azok ne csak egy bekerített csupasz területek legyenek. A kutyafuttatókban biztosítunk ivóvizet, játékokat helyezünk el.
A nem kívánt kutya és macska szaporulat megelőzése érdekében támogatjuk a kisállatok ivartalanítását. Ezzel és a felelős állattartás szemléletének erősítésével csökkentjük az állatmenhelyekre nehezedő nyomást.
Bevonjuk a székesfehérváriakat a környezetük rendezésébe. Erősítjük a lakosokban a környezet védelmének fontosságát.
Bármerre nézünk, csak töredezett, hibás járdát, kátyús utakat látunk, ezek felújítására költségvetési pénzeket csoportosítunk át.Az elmúlt időszakban felállított kerékpár fedett tárolókat lecseréljük a korábban már bevált egyszerű kerékpár-támaszokra. Nem működőképes az a rendszer, amelynek kezeléséhez külön tájékoztató videóra is szükség van.
Ingyenessé tesszük a helyi buszközlekedést a 18 év alattiaknak és a nyugdíjasoknak. A 65 év feletti nyugdíjasokat azzal is támogatjuk, hogy az első lakossági parkolóbérletet ingyenesen juttatjuk számukra.
A parkolási bevételből származó eredményt teljes egészében a parkolási rendszer javítására, bővítésére fordítjuk, a legfontosabb először is egy parkolóház kialakítása. Székesfehérvár az egyetlen megyei jogú város, ahol nincsen önkormányzati tulajdonú parkolóház.
Amióta elkészült, azóta vita tárgya a Várkörúton kialakított gabion fal. Ezt a falat elbontjuk és helyette a közlekedés szempontjából biztonságosabb elválasztó rendszert építünk. Az átalakításnál alapvető szempont, hogy adott esetben egy autóbusz és egy mentő elférjen egymás mellett, hiszen ezen akár egy ember élete múlhat.
Programelemek a ciklus idejére:
Közéleti program: az átlátható működés biztosítása
- vagyonnyilatkozatok nyilvánossá tétele
- közgyűlési videók visszanézhetősége
- a kötelezőn kívül is meghallgatások biztosítása (akár online módon)
- ügyfélbarát hivatal (ahol a hivatal partnere az ügyfélnek)
- online probléma bejelentő felület
- ingyenesen mindenki számára székesfehérvári és nemzeti lobogó biztosítása
- Nemzeti Emlékhely kialakítása
- nemzeti ünnepeken a város épületeinek, utcáinak fellobogózása
- testvérvárosi kapcsolatok átalakítása
Gyerekprogram, oktatás: mert mindig a gyerek az első
- gyerekbarát várostérkép
- segítségnyújtás bántalmazás esetén, stratégia kidolgozása
- kerékpáros park kialakítása
- óvódapedagógusok letelepedésének támogatása
- egyedülálló szülők támogatása
- tanulmányi támogatások (iskolakezdési, tanulást ösztönző támogatás)
- bérlakás-program támogatása
- szociális bérlakások számának növelése
- a városi játszótereken fedett dobozban játékok és kis szerszámok elhelyezése
- az óvodák tárgyi feltételeinek javítása (irodaszerek, szakmai munkához szükséges egyéb anyagok, játékok, stb.)
Egészségügyi, szociális program: „Ha egészség van, akkor minden van!”
- háziorvosok letelepedési támogatása
- szakdolgozók letelepedési támogatása
- rendszeres szűrőnapok
- meddőségi központ kialakítása, meddőségi szűrővizsgálatok támogatása
- oltási program időseknek és gyerekeknek
- térítésmentesen használható Egészségügyi Diagnosztikai Központ megépítése
- illemhelyek telepítése játszóterekre, parkokba, fontosabb gyalogos közlekedési útvonalak mentén
- „családi” WC telepítése (ahová a felnőtt kísérő gond nélkül bemehet a gyermekével, a WC-n nem a hagyományos női, férfi szimbólum van, hanem egy család képe)
- az otthonápolási díj emelése mellett gyógyszertámogatás biztosítása
- az otthonápolók részére havonta két „szabadnap” lehetővé tétele (amikor egy gondozó egész napra átvállalja a gondozott ápolását)
- tömegsportra szánt források megemelése
Gazdasági program: megőrizni a gazdasági potenciált akkugyárak nélkül
- új vállalkozók bevonása, helyi vállalkozások aktivitásának támogatása
- önkormányzat és a tulajdonában álló társaságok alkalmazottai részére bejárási költségtérítés emelése 30Ft/km összegig
- építményadó fokozatos kivezetése a ciklus végéig
Környezetvédelem, zöldítés, társállatok gondozása: apró lépések a zöld jövőért
- járdaszigetek feltörése és zöldítése
- bioenergia hasznosítása (biomassza-erőmű, biogáz, zöldhulladék korlátlan begyűjtése, minden szabadföldi égetés tiltása)
- matricás rendszer megszüntetése a zöldhulladék elszállításánál, korlátlan elszállítás biztosítása
- buszmegállók zöldítése
- házhoz menő ágdarálás
- kertvárosi részeken is parkok, sétányok kialakítása
- belvárosi betontenger felszámolása, Belvárosban napvitorla felrakása
- további kutyafuttatók kialakítása, a meglévők átalakítása (ivóvíz biztosítása, játékok elhelyezése)
- kutya és macska ivartalanításának támogatása
- a lakosság bevonása a környezet tisztán tartásánál
Közlekedési program: gyalog, kerékpárral, tömegközlekedéssel, autóval
- belső utak és járdák felújítása
- 65 év felettieknek az első lakossági parkolóbérlet ingyenes biztosítása
- parkolóház kialakítása
- kerékpár fedett tárolók lecserélése egyszerű kerékpár-támaszokra
- a Várkörúton a forgalomra veszélyes gabion fal átalakítása (alapvető elvárás, hogy szükség esetén egy autóbusz és egy mentő elférjen egymás mellett)
- helyi buszközlekedés ingyenes biztosítása 18 év alattiaknak és nyugdíjasoknak
- parkolási bevételből származó üzemi eredmény visszaforgatása kizárólag parkolási célra, elsősorban parkolóház kialakítására